Więcej informacji: fanpage
Opiekunem koła jest: dr Piotr Robak
E-mail: his.pow.now@wp.pl
Instytut Historii UŁ, ul. Kamińskiego 27a
Kim jesteśmy?
SKNH to organizacja zrzeszająca głównie studentów historii Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi działalność akademicką, wydawniczą, społeczną i popularyzatorską. Działa nieprzerwanie od 1945 roku.
Gdzie działamy?
SKNH działa głównie na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, ale jesteśmy otwarci na studentów z innych Wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego.
Co robimy?
Wystarczy powiedzieć, że każda mijająca kadencja zarządu SKNH UŁ dokłada starań, aby wnieść coś nowego w mikrokosmos życia historyków-studentów. Organizujemy konferencje, także międzynarodowe, oraz wewnętrzne spotkania dyskusyjne na ciekawe tematy. Prowadzimy szeroko zakrojone projekty mające na celu popularyzację historii i zacieśnianie współpracy między podobnymi społecznościami w akademickim światku, także za pośrednictwem zauważalnej obecności na social mediach.
Więcej informacji: fanpage, strona www
Opiekunem koła jest dr Tomasz Pietras, dr Wojciech Marciniak.
Instytut Historii UŁ, ul. Kamińskiego 27a
Studenckie Koło Naukowe Wojskowości propaguje historię wojska i dba rozwój naukowy jego członków.
Opiekunem koła jest dr Wojciech Marciniak, e-mail: wojciech.marciniak@uni.lodz.pl
Instytut Historii UŁ, ul. Kamińskiego 27a
Koło Naukowe IDEA zrzesza studentów filozofii oraz okcydentalistyki. Jego celem jest tworzenie możliwości rozwoju i pogłębiania zainteresowań związanych z prowadzonymi w Instytucie Filozofii studiami. Naszą wizytówką są Łódzkie Warsztaty Filozoficzne, które odbywają się nieprzerwanie od ośmiu lat. Są to konferencje naukowe kierowane do szerokiego grona studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych, połączone z debatami, wystawami a także zajęciami warsztatowymi.
Nie mamy sztywnych ram programowych, chcemy działać w sposób interdyscyplinarny, otwarty i zachęcający do filozofowania oraz refleksji o kulturze. Dlatego organizujemy także mniej formalne spotkania wokół węższych, a interesujących nas tematów. Lubimy wspólnie oglądać filmy, czytać i toczyć zażarte dyskusje. Razem ustalamy bieżące plany działania Koła, w każdej chwili można zainteresować nas nową problematyką.
Więcej informacji: fanpage
Opiekunem koła jest dr Krzysztof Kędziora.
Instytut Filozofii UŁ, ul. Lindleya 3/5
Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Etnologów UŁ WAGABUNDA stwarza przestrzeń dla swobodnej wymiany myśli – studentów, doktorantów, pracowników naukowych, absolwentów oraz przyjaciół Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ.
Czym się zajmujemy?
- organizujemy i bierzemy udział w konferencjach naukowych,
- prowadzimy etnograficzne badania terenowe,
- publikujemy,
- organizujemy m.in. projekcje filmów, debaty, koncerty, warsztaty, wycieczki,
- współpracujemy z badaczami i twórcami, ze szkołami, domami kultury i organizacjami pozarządowymi, a do realizacji naszych projektów zapraszamy nie tylko studentów – ich adresatami są również uczniowie i mieszkańcy Łodzi.
Jakie są nasze cele?
- umacnianie wspólnoty studentów,
- realizacja projektów badawczych, popularnonaukowych, animacyjnych,
- promocja Instytutu, a także etnologii i antropologii kulturowej poza murami uczelni.
Tak jak WAGABUNDA (niem. Vagabund, franc. vagabond, łac. vagabundus – włóczęga, obieżyświat), jesteśmy cały czas w drodze, a podróż, przede wszystkim ta intelektualna, staje się dla nas okazją do zadawania pytań o współczesnego człowieka w jego świecie.
Więcej informacji: fanpage
Opiekunem koła jest dr Alicja Piotrowska.
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ, ul. Lindleya 3/5
W Instytucie Archeologii funkcjonują obecnie trzy koła naukowe, których celem jest rozwijanie zainteresowań naukowych przez studentów i doktorantów. Są to:
- Koło Naukowe Studentów Archeologii UŁ VARIA, zajmujące się różnymi dziedzinami archeologii, opiekunem koła jest dr Aldona Andrzejewska
- Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Archeologii Pradziejowej BIFAS, zajmujące się szeroko pojętą prahistorią, opiekunem koła jest mgr Marcel Bartczak
- Bronioznawcze Koło Naukowe Studentów Archeologii SZARE BANDERIA, związane z bronioznawstem średniowiecznym, ale praktycznie zajmujące się szeroko pojętą archeologią historyczną. Opiekunem koła jest dr Olgierd Ławrynowicz
W IA UŁ formalnie działają także Studenckie Koło Archeologii Śródziemnomorskiej AMFORA oraz Studenckie Koło Naukowe Archeologii SUPERIORI BARBARII.
Działania wszystkich kół naukowych w IA UŁ koncentrują się na rozwijaniu zainteresowań naukowych wykraczających poza program studiów. Koła naukowe organizują studenckie i doktoranckie konferencje naukowe oraz gościnne wykłady badaczy z innych ośrodków naukowych. Tworzą wystawy zabytków archeologicznych, zajmują się działaniami z zakresu archeologii eksperymentalnej i rekonstrukcji historycznej. Inicjują objazdy naukowe po muzeach i stanowiskach archeologicznych w Polsce i za granicą. W ramach kół naukowych powstają zespoły studentów zainteresowanych konkretnymi zagadnieniami badawczymi, co owocuje ich udziałem w projektach naukowych.
Więcej informacji:
Koło Naukowe Historyków Sztuki działa na Uniwersytecie Łódzkim nieprzerwanie od 2001 roku. Od czternastu lat aktywnie uczestniczy nie tylko w życiu kulturalnym Katedry, ale i całego Uniwersytetu. Koło zrzesza studentów i doktorantów, których pasją jest sztuka – zarówno ta najdawniejsza, jak i nowoczesna. Celem działania Koła jest twórcza wymiana myśli z zakresu wiedzy o sztuce, historii sztuki i architektury oraz estetyki, a jego członkowie reprezentują uczelnię na podczas konferencji i seminariów naukowych. Jednocześnie Koło Naukowe co roku organizuje ogólnopolskie konferencje naukowe, publikuje recenzowane monografie, a także angażuje się w działalność popularyzatorską prowadząc otwarte wykłady.
Dokonania Koła Naukowego Historyków Sztuki UŁ zostały docenione na arenie ogólnopolskiej, czego skutkiem było powierzenie mu organizacji III Kongresu Doktorantów i Studentów Historii Sztuki, który odbył się w październiku 2015 r.
W grudniu 2015 r. Koło otrzymało wyróżnienie w V edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Studencki Ruch Naukowy „StRuNa” w kategorii „Konferencja Roku 2015” za projekt „III Ogólnopolskiego Kongresu Studentów i Doktorantów Historii Sztuki”.
Więcej informacji: fanpage
Opiekunem koła są: prof. dr hab. Krzysztof Stefański, dr Agnieszka Świętosławska
Instytut Historii Sztuki UŁ, ul. Narutowicza 65