Treści szkoleniowe są przygotowywane w ścisłej współpracy z pracownikami naukowymi, którzy podają tematykę prac lub określają zainteresowania badawcze, co umożliwia dostosowanie zajęć do potrzeb danej grupy. Szkolenia prowadzone są w formie prezentacji połączonej z praktycznymi ćwiczeniami.
Zajęcia są bezpłatne i mogą odbywać się na terenie Biblioteki, bądź na Wydziałach. Prowadzimy zajęcia w języku polskim i angielskim.
-
Źródła elektroniczne – bazy danych, serwisy książek i czasopism elektronicznych - szkolenie przygotowywane z myślą o studentach piszących prace dyplomowe, dopasowywane do ich potrzeb zgodnie z tematyką prac. W trakcie zajęć studenci poznają ścieżkę dostępu do baz, zasady tworzenia zapytań wyszukiwawczych. W zależności od kierunku studiów i tematyki prac, studenci zaznajamiają się z zestawem baz danych, subskrybowanych przez UŁ lub dostępnych w otwartych zasobach internetowych.
-
Menagery bibliografii – EndNote lub Mendeley jako narzędzia do tworzenia i zarządzania bibliografią oraz do eksportowania rekordów bibliograficznych do edytorów tekstów - zajęcia skierowane do studentów piszących prace dyplomowe oraz pracowników naukowych. Uczą umiejętności posługiwania się programami służącymi do zarządzania bibliografią, zarówno w zakresie technik zbierania materiałów, jak i umieszczania przypisów i literatury w tekście naukowym.
-
BUŁ w pigułce – wycieczka po Bibliotece UŁ zapoznająca studentów z zasadami korzystania ze zbiorów i usług BUŁ.
-
Pogotowie seminaryjne - zajęcia mają formę konsultacji skierowanych do studentów wszystkich trzech stopni studiów. W zakresie konsultacji znajduje się pomoc w opracowaniu następujących zagadnień: redagowanie tekstów, formatowanie tekstów, opracowanie przypisów, przygotowanie bibliografii, opracowanie spisów treści oraz pomoc w opracowaniu prezentacji.
Zgłoszenia na powyższe zajęcia prosimy kierować na adres: szkolenia@lib.uni.lodz.pl
Szczegółowe informacje dotyczące szkoleń: https://www.lib.uni.lodz.pl/nauka-i-dydaktyka/szkolenia