Niemal 30-letnia działalność Stowarzyszenia Betlejem w Jaworznie to historia, w której osoby bezdomne i ubogie starają się odnaleźć w życiu poprzez życie duchowe, pracę terapeutyczną, życie dla innych i twórczość.
Zainspirowani realizacjami austriackiego artysty Friedensreicha Hundertwassera, który twierdził, że „linia prosta jest bezbożna i niemoralna” tworzą miejsce pełne zieleni, koloru i krzywych linii, odwiedzane przez wielu gości i mieszkańców miasta. Prowadzą mini zoo.
W swoich pracowniach ceramiki i ikon wykonują rękodzieło, ze sprzedaży którego starają się utrzymywać. Chętnie angażują się w pomoc innym – wykonali m.in. ponad 1000 ikon ze spalonego dachu katedry w Sosnowcu, a dużą część pozyskanych pieniędzy przekazali na odbudowę świątyni.
W 2016 roku zainspirowani filmem „Prosta historia” wyruszyli w 40-dniową podróż małymi traktorkami do Lisieux we Francji, a swoją odyseję nazwali „Drogą Pojednania”. Podróż patronatem objął David Lynch – reżyser „Prostej historii”, a filmowcy z Camerimage towarzyszyli pielgrzymom, kręcąc materiał do filmu dokumentalnego, który ma się ukazać w przyszłym roku.
Podczas swojego wystąpienia ks. Mirosław opowie o wspomnianych inicjatywach i o filozofii ich życia zawartej w powstałym 10 lat temu „Manifeście Resztek”.
BIOGRAM PRELEGENTA
Mirosław Tosza – Ksiądz katolicki z diecezji sosnowieckiej, społecznik, rekolekcjonista, założyciel Wspólnoty Betlejem – niezwykłego domu nawiązującego do architektury Hundertwassera i Gaudiego, tworzonego przez osoby bezdomne, uzależnione, byłych więźniów, z którymi mieszka od 25 lat. Inicjator i uczestnik wielu niezwykłych i niekonwencjonalnych inicjatyw na rzecz ubogich: m.in. pielgrzymek rowerowych do Rzymu, Grecji i Ziemi Świętej. W 2016 wraz z 4 bezdomnymi pokonał 2000 km małymi traktorkami do Lisieux we Francji; podróż swoim patronatem objął David Lynch. Laureat nagrody im. Józefa Tischnera w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”. W swojej działalności często odwołuje się do myśli ks. Tischnera: „najpiękniejsza rzecz, jaką jeden człowiek może ofiarować drugiemu, to obudzić w nim godność i poczucie wolności”. Współautor książki „Dzisiaj w Betlejem”.
LINKI:
- Przejdź do strony Stowarzyszenia Betlejem
- Przejdź do profilu facebookowego Stowarzenia Betlejem
- Przejdź do sklepu Stowarzenia Betlejem