Medal „Gloria Artis” dla zasłużonego historyka architektury z UŁ

Prof. dr hab. Krzysztof Stefański, kierownik Katedry Historii Architektury na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ został uhonorowany przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal ten przyznawany jest wybitnym przedstawicielom polskiej kultury, wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochrony kultury i dziedzictwa narodowego.

Prof. Krzysztof Stefański

Profesor Krzysztof Stefański z Uniwersytetem Łódzkim związał się zawodowo w 1992 roku, podejmując pracę w ówczesnym Zakładzie Historii Sztuki, przekształconym w 1997 r. w Katedrę Historii Sztuki, której w latach 2009-2016 był kierownikiem. Od 2018 r. jest kierownikiem Katedry Historii Architektury w Instytucie Historii Sztuki

Prowadzi zajęcia z zakresu architektury polskiej i powszechnej XIX i XX w., kursy analityczno-specjalizacyjne oraz seminarium magisterskie. Obszary jego zainteresowań naukowo-badawczych to: architektura polska i powszechna XIX i XX w., architektura sakralna, sztuka Łodzi, sztuka sepulkralna. Swoją działalnością naukową przyczynił się do zgłębienia problematyki zmian w architekturze XIX wieku w Polsce widzianej w szerszym kontekście artystycznym Środkowej Europy. 

Szczególnie istotną inicjatywą prof. Krzysztofa Stefańskiego był udział w działaniach zmierzających do zachowania i propagowania wiedzy o Kaplicy Karola Scheiblera na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi – zabytku unikatowym w skali europejskiej (jest współzałożycielem Fundacji na Rzecz Ratowania Kaplicy Karola Scheiblera – obecnie przewodniczącym Rady Fundacji – oraz współzałożycielem Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi). 

Równie znaczącą inicjatywą, mającą na celu popularyzację architektury i kultury regionu łódzkiego oraz ochronę dziedzictwa narodowego przez aktywizację środowiska lokalnego, było uczestnictwo prof. Krzysztofa Stefańskiego w powołaniu Fundacji Lux Pro Monumentis, organizującej m.in. coroczny „Light. Move. Festival. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła”.

Jest członkiem Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Łódzkiego Towarzystwa Naukowego – Wydział Sztuki i Nauk o Sztuce oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Łodzi. Pracuje w redakcji serii wydawniczej „Sztuka Polski Środkowej” oraz pisma „Art Inquiry. Recherches sur les arts”, w latach 2014-2018 był redaktorem naczelnym „TECHNE/ΤΕΧΝΗ. Pisma Łódzkich Historyków Sztuki”.

Materiał: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Redakcja: Centrum Promocji UŁ