Tematem „Filozofii wobec Zagłady” jest obecność tematyki zagłady Żydów w myśli filozoficznej, przede wszystkim niemieckiej i francuskiej. Skupiłem się na tekstach i autorach bardzo znanych, ale także tych słabo obecnych w polskiej humanistyce. Analizę poszczególnych tekstów połączyłem z ukazaniem szerszego kontekstu intelektualno-historycznego, w którym powstały i który wpływał na ich odbiór i oddziaływanie.
W książce została podjęta nie tylko rekonstrukcja koncepcji filozoficznych, formułowanych w odniesieniu do problematyki Zagłady, ale także szerszy kontekst kulturowy powstania i rozwoju tych koncepcji, i wreszcie sposoby wykorzystania tych idei w szerszym niż filozoficzny obszarze współczesnej humanistyki dotyczącej tematyki nazistowskiego ludobójstwa.
Dr Piotr Kendziorek – absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (w IFiS PAN obroniony doktorat w 2005r). Od 2009 r. pracownik naukowy w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. Autor kilku książek z dziedziny historii idei oraz historii społecznej polskich Żydów, m.in. „Antysemityzm a społeczeństwo mieszczańskie" (2005), „Żydowski ruch spółdzielczy w Polsce w 1-ej połowie XX wieku" (2020).
Wszystkie prace nominowane w IX edycji konkursu, które konkurują o tytuł najlepszego dzieła humanistycznego w Polsce wydanego w 2022 roku:
- dr Anna Róża Burzyńska „Atlas anatomiczny Georga Büchnera”, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, zgłoszona przez Katedrę Teatru i Dramatu Wydz. Polonistyki, Uniwersytet Jagielloński,
- dr Jakub Gałęziowski „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, wydana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej, zgłoszona przez Wydział Nauk o Kulturze i sztuce, Uniwersytet Warszawski,
- dr Piotr Kendziorek „Filozofia wobec Zagłady. Koncepcje teorii krytycznej, Martina Heideggera i poststrukturalizmu”, wydana i zgłoszona przez Żydowski Instytut Historyczny,
- prof. dr hab. Roman Kuźniar (UW) „Zmierzch liberalnego porządku międzynarodowego 2011-2021”, wydana i zgłoszona przez Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR,
- dr hab. Mateusz Wyżga, prof. UKEN w Krakowie „Chłopstwo. Historia bez krawata”, wydana i zgłoszona przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
Po więcej informacji o konkursie zapraszamy na stronę nagrody oraz facebook konkursu.
Partnerem Strategicznym IX edycji konkursu jest firma Amcor. Partnerem Głównym wydarzenia jest ABB. Partnerami Wspierającymi są Pelion i Veolia.
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ