Jestem
Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UŁ umożliwia uzyskanie stopnia doktora w siedmiu dyscyplinach:
Jednocześnie program kształcenia pozwala realizować badania z wybranej dyscypliny nauk humanistycznych w warunkach interdyscyplinarności indywidualnej i zespołowej.
W trakcie kształcenia w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, które trwa 4 lata (8 semestrów), pogłębisz swoją wiedzę w zakresie wybranej dyscypliny naukowej w środowisku interdyscyplinarnym, dzięki czemu będziesz mógł umiejscowić swoje kompetencje związane z daną dyscypliną w szerszym kontekście, rozwiniesz warsztat badawczy i dydaktyczny oraz nabędziesz kompetencje miękkie, które mogą być w przyszłości wykorzystane zarówno w pracy akademickiej, jak i w działalności zawodowej o pozaakademickim charakterze.
Po ukończeniu Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i obronie rozprawy doktorskiej absolwent uzyskuje stopień doktora nauk humanistycznych w jednej z siedmiu wyżej wymienionych dyscyplin.
Wraz z wejściem w życie Konstytucji dla Nauki zmienia się model kształcenia doktorantów. Jeżeli jednak zacząłeś studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020, swoje studia kontynuujesz na dotychczasowych zasadach.
Poniżej przedstawiamy informacje niezbędne dla studentów III stopnia, kształcących się wg systemu sprzed wprowadzenia Konstytucji dla Nauki.
STUDIA DOKTORANCKIE NAUK HUMANISTYCZNYCH
Prowadzone przez WF-H dla 4 dyscyplin: filozofii, historii, archeologii oraz etnologii z antropologią kulturową.
INTERDYSCYPLINARNE HUMANISTYCZNE STUDIA DOKTORANCKIE
Prowadzone są przez WF-H UŁ, WSMiP UŁ, WFL UŁ dla 5 dyscyplin: etnologii z antropologią, filozofii, historii, politologii i studiów międzynarodowych.
Obie formuły działają niezależnie, przy czym SDNH, nastawione są na edukowanie doktorskie w zakresie głównych, wybranych dyscyplin (co nie oznacza, że stronią od ujęć międzydziedzinowych), natomiast IHSD, unikatowe w skali uczelni i wprowadzone w poprzedniej odsłonie projektem współfinansowanym przez UE, są z definicji nakierowane na łączenie różnych pól badawczych, dyscyplin i nauk.
Doktoranci obojga studiów biorą udział w pracach badawczych i seminaryjnych, samodzielnych przedsięwzięciach, podejmowanych w związku z tematyką zajęć seminariów doktorskich (uczestnictwo w konferencjach, sesjach, sympozjach itp.) oraz zajęciach dydaktycznych i praktykach – celem jest uzyskanie wysokiego poziomu interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętności warsztatowych.
Zajęcia są z definicji różnorodne. Na SDNH istnieje kanon obowiązkowy oraz znaczne możliwości wyboru zajęć uzupełniających. W formule IHSD kształcenie odbywa się w ramach dziesięciu bloków tematycznych, dobranych indywidualnie w konsultacji tutorskiej z opiekunem/promotorem rozprawy (językoznawstwo, literaturoznawstwo i kulturoznawstwo, historia Europy, filozofia, historia Polski, etyka, badania genderowe, polityka w regionach, międzynarodowe stosunki polityczne, studia europejskie). Zajęcia prowadzą, w obu przypadkach, najlepiej przygotowani naukowcy, niezależnie od wieku utytułowani i prowadzący aktywne badania.
Biblioteka Instytutu Historii UŁ zawiera około 91 000 woluminów, Biblioteka Instytutu Filozofii ponad 21 000, Biblioteka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej 17 000, Biblioteka Instytutu Archeologii 19 000. Instytut Archeologii posiada, ciągle wzbogacaną pracami wykopaliskowymi, kolekcję zabytków archeologicznych, w tym wielu wciąż nieopublikowanych, a także pracownię ceramiczną i konserwacji metali oraz dwie stacje terenowe.
Interdyscyplinarne Humanistyczne Studia Doktoranckie
dr hab. Sławomir Bralewski, prof. UŁ slawomir.bralewski@uni.lodz.pl
Stacjonarne studia doktoranckie nauk humanistycznych
prof. dr hab. Przemysław Waingerther przemyslaw.waingerther@uni.lodz.pl
Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. 2017, poz.2183 ze zm.)
Opinia Samorządu doktorantów ws. Regulaminu studiów doktoranckich, obowiązującego w roku akad. 2019/20 (poniżej)
Zasady przyznawania stypendiów doktoranckich - Zarządzenie Rektora UŁ nr 89 z 3.06.2014 r. w sprawie zasad przyznawania stypendiów doktoranckich w Uniwersytecie Łódzkim (ze zm.)
Szczegółowe kryteria przyznawania stypendiów doktoranckich w UŁ
1. obowiązujące w roku akad. 2020/21 - Zarządzenie Rektora nr 28 z 6.11.2019 r. w sprawie: szczegółowych kryteriów przyznawania stypendiów doktoranckich w Uniwersytecie Łódzkim (ze zm.)
2. Szczegółowe kryteria przyznawania zwiększenia stypendium doktoranckiego z dotacji projakościowej w UŁ
Regulamin pomocy materialnej dla studentów i doktorantów UŁ - Zarządzenie Rektora UŁ nr 172 z dnia 15.09.2020r. w sprawie: wprowadzenia Regulaminu świadczeń stypendialnych dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego oraz Regulaminu przydzielania i korzystania z miejsc w Domu Studenta Uniwersytetu Łódzkiego
Regulamin przyznania nagród Rektora dla studentów i doktorantów UŁ – Zarządzenie Rektora nr 106 z 5.06.2018 r w sprawie wprowadzenia Regulaminu przyznawania Nagrody Naukowej Rektora Uniwersytetu Łódzkiego dla doktorantów (ze zm.)
Zasady odznaczania studentów i doktorantów za działalność na rzecz i dla dobra UŁ – Zarządzenie Rektora nr 48 z 27.02.2014 r. w sprawie zasad odznaczania studentów i doktorantów za działalność na rzecz i dla dobra UŁ (ze zm.)
30 września
Doktoranckie
Zwiększenie stypendium doktoranckiego z dotacji projakościowej (stacjonarne)
Do 17 maja
Socjalne
Dla osób z niepełnosprawnościami
Zapomoga (stacjonarne i niestacjonarne)
od 2 do 20 stycznia w semestrze zimowym i od 2 do 20 czerwca w semestrze letnim
Nagroda Rektora (stacjonarne i niestacjonarne)
Więcej informacji znajduje się w Strefie Doktoranta.
Więcej informacji na temat przysługujących doktorantom stypendiów oraz wnioski stypendialne znajdziecie państwo na tej stronie.
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Inga Grzelak: (42) 635 47 47, inga.grzelak@biol.uni.lodz.pl
Wydział Chemii
Agnieszka Łaska-Jesionowska: (42) 635 57 45, agnieszka.laska@chemia.uni.lodz.pl
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
Aleksandra Sulwińska - Kuraś: (42) 635 53 55, aleksandra.sulwinskakuras@uni.lodz.pl
Wydział Filologiczny
Renata Chyła: (42) 665 52 15, renata.chyla@uni.lodz.pl
Wydział Filozoficzno-Historyczny
Kamila Starczewska: (42) 635 43 51, kamila.starczewska@uni.lodz.pl
Bożena Pichola: (42) 635 43 51, bozena.pichola@uni.lodz.pl
Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej
Justyna Napieraj – Kurzac: (42) 635 56 26, justyna.napierajkurzac@uni.lodz.pl
Wydział Matematyki i Informatyki
Monika Tomaszewska: (42) 635 59 45, monika.tomaszewska@wmii.uni.lodz.pl
Wydział Nauk Geograficznych
Angelika Bierut - Mordylak: (42) 665 59 12, angelika.bierut@geo.uni.lodz.pl
Wydział Nauk o Wychowaniu
Joanna Grzybowska: (42) 665 57 34, joanna.grzybowska@uni.lodz.pl
Wydział Prawa i Administracji
Katarzyna Kuszewska: (42) 635 46 20, kkuszewska@wpia.uni.lodz.pl
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
Maja Dobkowska: (42 )635 43 75, mgr Maja Dobkowska
Wydział Zarządzania
Małgorzata Krysiak: (42) 635 62 42, malgorzata.krysiak@uni.lodz.pl
Kierownikiem stacjonarnych Studiów Doktoranckich Nauk Humanistycznych na WFH UŁ jest prof. Sławomir Bralewski.
Dyżur kierownika stacjonarnych Studiów Doktoranckich Nauk Humanistycznych, odbywać się będzie w czwartki w godz. 10.00-12.00.
Na przyszłych doktorów czeka całkiem napięty grafik. Szkolenia, projekty, wyjazdy, stypendia czy szkoły doktorskie - jeśli rozwój naukowy jest Twoim priorytetem, otwieramy przed Tobą wiele ciekawych możliwości.
Miłośnicy mobilności mogą korzystać z takich programów jak MOST czy Cotutelle, która oferuje doktorat międzynarodowy, pisany na dwóch uczelniach i uhonorowany podwójnym dyplomem. Pamiętajcie, że kształcenie w szkołach doktorskich to także okazja do uzyskania dodatkowych kwalifikacji podczas doktoratu, takich jak trening zawodowy czy rozwój osobisty – sprawdzajcie aktualną ofertę w zakładce szkolenia.
Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów dba natomiast o rozwój i interesy przyszłych doktorów, organizując szkolenia, konferencje i dofinansowania na realizację naukowych projektów. Spaja też społeczność, inicjując spotkania i imprezy. Zobacz, co słychać w URSD!
Misją ACW jest stworzenie przestrzeni przyjaznej społeczności Uniwersytetu Łódzkiego. Zwiększamy dostępność studiów wyższych dla osób z niepełnosprawnościami, trudnościami zdrowotnymi, adaptacyjnymi, zagrożonych uzależnieniem oraz studentów i doktorantów doświadczających trudności w uczeniu się.
Przede wszystkim jesteśmy jednak miejscem wsparcia.
Każda osoba z niepełnosprawnościami/deficytami ma prawo do równego dostępu do edukacji na poziomie wyższym. Wspieramy zarówno w sprawach związanych z kształceniem, jak i szeroko rozumianą aktywnością w środowisku akademickim. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie. Poznajemy jej specyficzne potrzeby i możliwości psychofizyczne oraz dobieramy odpowiednie rodzaje wsparcia, żeby mogła w pełni uczestniczyć w procesie studiowania.
Wsparcie w ACW UŁ jest bezpłatne. Działamy zgodnie z Regulaminem przyznawania wsparcia.