O formowaniu się władztwa Piastów

Seminarium KP IAUŁ

dr hab. Marcin Danielewski, prof. UAM (Wydział Archeologii, UAM w Poznaniu)

Formowanie się władztwa Piastów z uwzględnieniem tła środkowoeuropejskiego

13 XII 2023 r., godz. 10.00, s. 1.C IA UŁ

Grodzisko w Grzybowie

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie dr. hab. Marcina Danielewskiego, prof. UAM (Wydział Archeologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), pt. „Formowanie się władztwa Piastów z uwzględnieniem tła środkowoeuropejskiego”, które odbędzie się w środę 13 grudnia 2023 r. o godz. 10.00 w s. 1.C IA UŁ w ramach seminarium doktorskiego Katedry Prahistorii Instytutu Archeologii UŁ.

Do udziału w seminarium w szczególności zachęcamy naszych studentów.

Referat będzie wpisywał się w realizowaną od kilku lat problematykę badawczą i zostanie oparty o ustalenia z zakresu archeologii oraz historii wczesnośredniowiecznej Europy Środkowej. Poruszone zagadnienia dotyczą formowania się władztwa Piastów z uwzględnieniem tła porównawczego w postaci domeny Przemyślidów i Rurykowiczów, roli wielkopolskich grodów centralnych oraz znaczenia wczesnośredniowiecznego Grzybowa. Przy tym zastosowanie badań komparatystycznych oraz interdyscyplinarne podejście do tytułowej problematyki wydaje się być podstawą w studiach nad władztwem Piastów w X w. i pierwszej połowie XI w.